Przejdź do treści

Psychoterapia rodzinna Lublin

Oferujemy psychoterapie indywidualną

Szukasz sprawdzonego gabinetu psychoterapii rodzinnej w Lublinie?

Psychoterapia rodzinna to forma terapii, która skierowana jest na prace z rodziną jako całością, zamiast skupiać się na indywidualnych problemach poszczególnych członków. Terapeuta zajmujący się psychoterapią rodzin rzadko koncentruje się na jednym konkretnym problemie – celem jest przede wszystkim zrozumienie i poprawa wzorców komunikacji, otwartości na potrzeby innych i zdolności do radzenia sobie z sytuacjach kryzysowych.

Psychoterapia rodzinna to rodzaj terapii, która skupia się na relacjach między członkami rodziny. Może pomóc rodzinom poprawić komunikację, zmniejszyć konflikt i rozwiązać inne problemy. Psychoterapeuci specjalizujący się w terapii rodzinnej używają różnych technik, aby pomóc rodzinom zmienić negatywne wzorce zachowań i poprawić ich relacje. Sesje terapii rodzinnej trwają zazwyczaj godzinę lub dłużej i mogą odbywać się raz w tygodniu lub co drugi tydzień. Niektóre rodziny decydują się na udział w terapii rodzinnej, ponieważ mają do czynienia z konkretnym problemem, takim jak trudności wychowawcze lub konflikt małżeński. Inne rodziny mogą rozpocząć terapię, ponieważ doświadczają ogólnego stresu lub dysfunkcji. Bez względu na to, jaki jest powód poszukiwania terapii, psychoterapia rodzinna może być skutecznym sposobem na poprawę i poradzenie sobie z problemem negatywnie wpływającym na członków rodziny.

Dlaczego warto skorzystać z psychoterapii rodzinnej?

Rozwiązanie konfliktów

Konflikty między członkami rodziny są naturalne i nieuniknione, jednak czasami mogą eskalować i utrudniać funkcjonowanie rodziny. Psychoterapia rodzinna może pomóc uczestnikom procesu terapeutycznego w osiągnięciu lepszego zrozumienia swoich potrzeb, uczuć i motywacji oraz w rozwikłaniu konfliktów, które zakłócają harmonię w rodzinie.

Wspieranie dzieci i młodzieży

Psychoterapia rodzinna może być szczególnie pomocna w przypadku dzieci i młodzieży doświadczających problemów emocjonalnych lub behawioralnych. Poprzez prace nad relacjami w rodzinie, dzieci mogą otrzymać wsparcie, którym potrzebują, aby zdrowo się rozwijać.

Wsparcie w sytuacjach kryzysowych

Czasami rodziny muszą stawić czoła trudnym sytuacjom, takim jak choroba, utrata pracy, rozwód lub śmierć bliskiego. W takich chwilach psychoterapia rodzinna może pomóc osobom zrozumieć swoje uczucia, komunikować się ze sobą efektywnie i opracować strategie radzenia sobie z sytuacjach kryzys

Psychoterapia rodzinnego może być pomocna w różnorodnych sytuacjach, które wpływają negatywnie na funkcjonowanie rodziny. Do najczęstszych przypadków prowadzących do potrzeby terapii można zaliczyć:

Konflikty małżeńskie lub partnerskie – częste kłótnie, trudności w komunikacji, utrata bliskości czy problemy seksualne.

Kłopoty związane z wychowaniem i zachowaniem dzieci – nieposłuszeństwo, agresja, problemy szkolne, relacje z rówieśnikami czy nałogi.

Przemoc domowa – zarówno w postaci przemocy fizycznej, jak i psychicznej lub seksualnej.

Rozwód lub separacja – potrzeba wsparcia rodziny w trudnym procesie rozstania i zmiany struktury rodziny.

Trudności w radzeniu sobie z chorobą przewlekłą lub niepełnosprawnością któregoś z członków rodziny.

Problemy psychiczne u jednego z członków rodziny – depresja, nerwice, zaburzenia odżywiania, a także ich wpływ na relacje rodziny.

Utrata bliskiej osoby – żałoba i przystosowanie do rzeczywistości po stracie.

Kryzys wieku dojrzewania – potrzeba wsparcia rodziny w zmianach zachodzących w życiu młodego człowieka.

Zapraszamy do kontaktu!

Historia i rozwój psychoterapii rodzinnej

Historia i rozwój psychoterapii rodzinnej

Proces psychoterapii rodzinnej

  • Poprawa relacji między rodzeństwem: Psychoterapia wprowadza również zdrowsze formy komunikacji i regularne spotkania rodzinne, które pomagają w budowaniu zrozumienia i więzi.
  • Wzrost współpracy rodzicielskiej: Terapia rodzinna pomaga rodzicom lepiej zrozumieć swoje dzieci, ich unikalne osobowości i potrzeby, a także jak można najskuteczniej wspierać ich rozwój.
  • Lepsze porozumienie międzypokoleniowe: Rodzice i dziadkowie uczą się, jak wzajemnie szanować swoje punkty widzenia, doświadczenia i oczekiwania w relacjach rodzinnych.
  • Praca nad problemami rodzinnymi: Psychoterapia rodzinna pomaga rozwiązania problemów w jakie mogą się wpędzać rodziny. Przykładem tego jest uzależnienie, a także osoby mające różnego rodzaju problemy psychiczne.

Nasz adres

Lublin,  ul. Lotnicza 3 lok. 3
tel.: 501 767 054 lub 516 776 147
email: poczta@jednostkairodzina.pl
          amlynarczyk83@gmail.com