Przejdź do treści

Leczenie lęków lublin

Oferujemy pomoc

Szukasz gabinetu psychoterapii zajmującego się leczeniem lęków w Lublinie?

Zapraszamy do gabinetu Jednostka i rodzina, w którym skutecznie pomagamy pacjentom z zaburzeniami lękowymi o różnym podłożu poprzez psychoterapię. W trakcie jej trwania pacjent uczy się zauważać wzorce myślenia i zachowania, które wywołują w nim lęki. Po ich rozpoznaniu może w sposób świadomy i celowy dokonać zmiany na takie, które zredukują lęki i nauczą go radzenia sobie z nimi. Oferujemy regularne spotkania (indywidualne lub grupowe) z wykwalifikowanym i doświadczonym psychoterapeutą, podczas których pacjent uczy się siebie na nowo, zauważa powtarzające się schematy zachowań, które znacznie utrudniają podejmowanie decyzji, zmiany i codzienne funkcjonowanie. Psychoterapia zdecydowanie pomoże Ci wrócić do równowagi i zapobiegnie powrotom lęków. Zapraszamy do umówienia się na wizytę. Masz pytania? Zadzwoń!

Zapraszamy do kontaktu!

Strach jest naturalną reakcją na trudne i stresujące wydarzenia. Pełni on istotną funkcję, gdyż ochrania zdrowie, a nawet życie w momencie jego zagrożenia. Strach może zamienić się również w lęk, który bardzo często jest szkodliwy dla zdrowia. Jest to nastrój, który charakteryzuje się silnie odczuwanym, wręcz dominującym odczuciem zagrożenia pochodzącego z nieznanego i irracjonalnego źródła.

Wkrótce może dojść do niebezpiecznych zaburzeń lękowych, które są rodzajem zaburzeń depresyjnych, występujących bardzo często bez powodu. Związane są one z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego. Mogą przejawiać się w fobii, lękach społecznych, natręctwach i innych niepokojących zachowaniach i odczuciach. Zaburzenia lękowe przejawiają się również w objawach fizycznych, np. nadmiernym poceniu się, kołataniu serca, dusznościach, dolegliwościach bólowych w klatce piersiowej i brzuchu, zawrotach głowy, napięciach mięśniowych, drżeniu itp.

Osoba cierpiąca na zaburzenia lękowe bardzo często staje się rozdrażniona, nadpobudliwa, nieufna, apatyczna, wycofana,a ponadto cierpi na bezsenność, co wiąże się z chronicznym zmęczeniem. Chorobie mogą towarzyszyć również myśli samobójcze. W takiej sytuacji niezwłocznie należy udać się do lekarza.

Jakie są najczęstsze przyczyny zaburzeń lękowych?

1. Genetyka

2. Biochemia mózgu

3. Osobowość

4. Stres i przeżycia traumatyczne

5. Niewłaściwe odżywianie

Co to jest napad lęku panicznego?

Objawy napadu lęku panicznego

  • silne uczucie lęku lub strachu, często bez wyraźnego powodu,
  • uczucie duszności lub trudności z oddychaniem,
  • przyspieszone bicie serca, bóle w klatce piersiowej,
  • nudności, zawroty głowy, osłabienie,
  • drżenie, pocenie się, uczucie zimna lub gorąca,
  • odczucie odrealnienia lub derealizacji – uczucie, że otoczenie jest niewyraźne lub nierealne.

Metody leczenia zaburzeń lękowych

Psychoterapia

Farmakologia

  • Leki przeciwdepresyjne: W szczególności selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny i inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny. Są one często przepisywane jako leczenie pierwszego wyboru w zaburzeniach lękowych, gdyż mają one udowodnioną skuteczność i są zazwyczaj dobrze tolerowane.
  • Benzodiazepiny: Są to leki, które szybko łagodzą objawy lękowe, ale ze względu na ryzyko uzależnienia stosuje się je zazwyczaj w krótkim okresie lub doraźnie.
  • Leki przeciwlękowe o działaniu długoterminowym: W niektórych przypadkach lekarze mogą przepisać leki takie jak: pregabalina czy buspiron, które działają w inny sposób niż SSRI czy benzodiazepiny, a ich efekt jest bardziej przewidywalny i długotrwały.

Techniki relaksacyjne i redukcja stresu

  • Medytacja uważności (mindfulness): Ta forma medytacji koncentruje się na byciu w chwili obecnej, bez oceniania. Badania pokazują, że regularne praktykowanie mindfulness może obniżać poziom lęku i stresu.
  • Ćwiczenia oddechowe: Skoncentrowanie się na głębokim, wolnym oddychaniu pomaga obniżyć poziom napięcia w ciele i zmniejsza reakcję „walki lub ucieczki” wywoływaną przez lęk.
  • Progresywna relaksacja mięśni: Jest to technika, która polega na napinaniu i następnie rozluźnianiu różnych grup mięśni w celu zredukowania napięcia fizycznego związanego z lękiem.

4. Zmiana stylu życia

  • Ćwiczenia fizyczne: Badania wykazały, że regularna aktywność fizyczna, taka jak: bieganie, pływanie czy joga, pomaga obniżyć poziom lęku. Ćwiczenia wpływają na produkcję endorfin, które poprawiają nastrój i mogą działać jako naturalne środki przeciwlękowe.
  • Sen: Osoby cierpiące na lęki często mają problemy ze snem, co z kolei pogłębia objawy. Ważne jest więc, aby dbać o regularny rytm dobowy i stosować techniki poprawiające jakość snu.
  • Dieta: Dieta bogata w składniki odżywcze, takie jak: kwasy omega-3, witaminy z grupy B, magnez i cynk, może wspierać funkcjonowanie mózgu i łagodzić objawy lękowe.

5. Grupy wsparcia i społeczność

Skutki zaburzeń lękowych

Dlaczego warto podjąć leczenie zaburzeń lękowych?

Nasz adres

Lublin,  ul. Lotnicza 3 lok. 3
tel.: 501 767 054 lub 516 776 147
email: poczta@jednostkairodzina.pl
          amlynarczyk83@gmail.com